Kategorie produktů
Zpět na témata

Svačina do školy i na výlet

Dětem pořiďte jen kvalitní a prověřené obaly na svačinu. Lahev i box na svačinu musí být nezávadné.

Svačina do školy i na výlet

Svačina do školy i na výlet: pořiďte kvalitní láhev na pití s boxíkem na svačinu

Chystá se vaše dítko do školky nebo jen potřebuje svůj první batůžek s příslušenstvím? Pořiďte svému malému štěstí to nejlepší vybavení na výlety i do školy. Jak vybrat kvalitní láhev na pití a na co se při tom zaměřit? A podle čeho se ideálně orientovat při výběru krabičky na svačinu?

Zdraví a funkčnost láhve na prvním místě

Pitný režim je opravdu důležitý a krásná láhev může naše milované ratolesti motivovat k tomu, aby pily pravidelně. Na první pohled se může zdát, že výběr láhve je zcela jednoduchou záležitostí. Bohužel při hlubším zkoumání zjistíte, že je toho mnohem více, na co dát pozor, než jen těsnění zavírání nebo design, který se malému uživateli bude líbit. Z toho důvodu jsme dali dohromady několik základních bodů, na které koukat při výběru vhodné láhve. Tyto body se hodí při výběru nejen pro děti. Stejná kritéria klidně využijte i ve chvíli, kdy budete vybírat láhev pro sebe.

 • OBJEM - měl by být dostačující, ale ne zbytečně velký. Větší objem znamená také citelně větší hmotnost naplněné láhve. A to je nevýhodné zejména u malých školáků, kteří nosí už tak přeplněné aktovky.

 • HMOTNOST - při výběru se nezapomeňte podívat na hmotnost samotné láhve. Čím lehčí, tím samozřejmě lehčí.

 • ODOLNOST - materiál, ze kterého je láhev vyrobena by měl rozhodně něco vydržet. Nejen dětem se někdy podaří láhev omylem upustit. Odolnost proti rozbití je tak jedním z důležitých kritérií.

 • ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST - nejen při výběru láhve pro děti se vždy podívejte, z jakého materiálu je vyrobena. Samozřejmě můžete vybírat mezi mnohými. Důležité je však, aby byl vždy zdravotně nezávadný a neobsahoval látky BPA.

 • MANIPULACE - čím menší dítě, tím více dbejte také na snadnost manipulace s lahví. Není nic horšího, než když dítko svou láhev plnou nápoje nedokáže otevřít.

 • TĚSNĚNÍ - už tu o něm byla řeč. Láhev, která protéká zkrátka není ideální. Pro nikoho. Proto dejte pozor také na kvalitu těsnění.

Nyní se na nejdůležitější parametry výběru pojďme podívat podrobněji. Vysvětlíme si, proč jsou tato kritéria důležitá a co stojí za jednotlivými výrazy.

Objem láhve jako nejdůležitější kritérium

Pokud se ptáte na vhodný objem láhve, musíme přiznat, že neexistuje jedna jediná správná a univerzální odpověď pro všechny. Při výběru objemu je vždy důležité si odpovědět na doplňující otázky. Pro koho je lahev určena? Kam ji bude majitel nosit? Na jakou dobu má nápoj vystačit? Odpovědi na tyto otázky vám napoví, jaký objem bude nejvhodnější. Samozřejmě je také důležité myslet na individuální potřeby jedince. Zatímco někdo má potřebu pít minimálně, jiný bez pití nedá ani ránu.

Obecně se lze orientovat tak, že pro malé školáky, kteří tráví ve škole zhruba kolem pěti hodin bude stačit láhev s objemem 500 ml. Pro starší děti, které tráví ve škole více hodin a následně jdou třeba ještě na kroužky však vybírejte láhve větší. Nebojte se objemu 750 ml nebo více. Zvlášť, pokud máte doma malého sportovce. Pokud hledáte láhev pro dítko ze školky nebo na občasné výlety, pravděpodobně postačí objem do 500 ml.

Naopak pro dospělé sportovce se hodí ty největší láhve. Stejně tak jsou větší láhve vhodné pro rodinné výlety, kdy si vystačíte s jednou lahví ve více lidech.

Nezapomeňte na zdraví a nezávadnost

Objem je samozřejmě důležitý, ale nejdůležitější je naše zdraví. Proto je v první řadě vhodné se zaměřit na výběr materiálu a jeho nezávadnost. Při výběru láhve se tedy vždy nejprve podívejte, zda látka neobsahuje BPA. A co to vlastně je? Jde o chemickou průmyslovou látku, kterou můžete znát také pod pojmem Bisfenol. Právě tato látka je využívaná při výrobě umělých hmot. Ačkoliv je vysoce škodlivá pro zdraví a je toxická, můžete ji najít v některých dózách na potraviny, plastových příborech nebo sportovních pomůckách. To je poměrně znepokojující fakt, když vezmeme v úvahu, že tato látka je rakovinotvorná a může způsobit problémy s reprodukcí.

Koukejte tedy vždy ideálně po ekologických materiálech, které neškodí zdraví. Vybírat můžete samozřejmě ze skleněných, nerezových nebo speciálních plastů. Jestliže koukáte kromě nezávadnosti také na hmotnost láhev, zřejmě vyhrají polypropylenové láhve. Na trhu jsou i lahve vyrobené z polypropylenu speciálně vyvinutého pro lékařské účely. Materiál se běžně používá na jednotkách intenzivní péče a při nitrotělní aplikacích pacientů. Je tedy 100 % bezpečný pro naše zdraví.

Na co ještě při výběru nezapomenout?

Myslete také na to, že láhev je třeba udržovat v čistotě a pravidelně ji mýt. Dobře se tak rozhodněte, zda je pro vás důležité, aby se láhev dala umístit do myčky na nádobí nebo jestli nemáte problém ji umývat v ruce. Stejně tak se vzhledem k údržbě zaměřte na systém zavírání láhve. Pokud má láhev brčka nebo malé savičky, zvažte, zda vám půjdou opravdu dobře vymývat. Výhodou je, pokud jsou k dispozici speciální malé kartáčky na mytí brčka nebo pokud je možné k láhví dokoupit náhradní komponenty. Jde právě o náustky nebo brčka. Možnost jejich dokoupení se hodí nejen pro případ, že půjdou špatně mít, ale také z dalších důvodů. Malé děti například často brčka koušou a tím výrazně zkracují jejich životnost.

Zamyslete se také nad tím, zda chcete, aby se nápoje v láhvi daly ohřívat v mikrovlnné troubě. Zatímco některé materiály toto umožňují, jiné nikoliv. A není dobré porušovat zásady používání. Výrobce je neuvádí jen tak pro zábavu. Vždy mají své opodstatnění. Stejně tak se podívejte na to, pro jaké nápoje je láhev určena. Je vhodná pouze na studené nápoje nebo v ní lze nosit i teplý čaj a další horké nápoje? A udrží daný materiál teplotu nápoje stejnou po několik hodin? Je to pro vás důležité nebo ne? Budete dětem do láhve dávat čistou vodu nebo horký čaj? Všechny tyto otázky si zodpovězte a odpovědi zohledněte ve výběru.

Co by měl splňovat box na svačinu

S boxy na svačinu je to velmi podobné jako s lahvemi na pití. Na první pohled se zdá, že jejich nákup je zcela jednoduchý a výběr nezabere žádný časl. Opak je však pravdou. I tady je třeba zvážit určitá kritéria. Stejně jako u lahví, také u krabiček se týkají zejména funkčnosti a zdravotní nezávadnosti.

 • OBJEM - co přesně chcete do krabičky umístit? Na tom záleží také velikost krabičky. Na klasické svačiny stačí menší krabičky s objemem do 900 ml. Skvělé je, že nezaberou příliš místa.

 • PRAKTIČNOST - chcete do krabičky dostat namazané pečivo a současně ovoce/ zeleninu nebo nějakou sladkou pozornost? Pak je praktičtější, pokud má krabička uvnitř oddělovač. Ideálně takový, který se dá libovolně posouvat. A vy si tak vnitřní prostor rozdělíte na více dílů přesně podle svých potřeb. Další možností jsou dvoupatrové boxy, které mají dvě oddělené nádoby. Ty se však hodí spíše pro dospělé a studenty, než pro malé školáky, kteří řeší hlavně místo v tašce a každý gram, který do ní dají.

 • MATERIÁL - opět je na výběr z několika možností, které nabízí každý jiné přednosti. Zaměřte se na váhu i odolnost jednotlivých materiálů.

 • ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST - stejně jako lahve, ani boxy na svačinu by neměly obsahovat žádné zdraví závadné látky, zejména BPA.

Jaký vybrat materiál?

Velmi oblíbené jsou nerezové boxy na jídlo, vzhledem k jejich odolnosti a dlouhé životnosti. Jistě víte, že nerez je kvalitní materiál, který vydrží nějaký ten pád. Výhodné je také, že nedrží nečistoty ani zápach z jednotlivých pokrmů. Skvělé je také, že drží teplotu.

Další možností jsou boxy skleněné. Ty se však z podstaty mnohem více hodí spíše pro dospělé strávníky. Jsou totiž opravdu těžké a hlavně je třeba s nimi zacházet opravdu opatrně. Na přenos jsou tedy méně praktické než kterýkoliv jiný materiál. Výhodou je, že většinu z nich lze mýt v myčce na nádobí.

Pro děti na svačiny jsou zřejmě nejideálnější volnou ekologické boxíky ze speciálních nezávadných plastů. Mají totiž veškeré výhody na své straně. Jsou lehké, praktické na přenášení. Většinou bývají také docela odolné a jako bonus jsou zdraví nezávadné. Některé z nich lze umývat v myčce, jiné budete muset čistit ručně.

Těsnění je také důležité

Stejně jako u lahví je i u krabiček na jídlo důležité těsnění. Je fakt, že pokud plánujete dětem dávát především namazaný rohlík, pravděpodobně těsnost nemusíte nikterak řešit. Ve chvíli, kdy však budete chtít přidat do boxu šťavnaté ovoce nebo zeleninu, už je na místě, aby těsnění fungovalo přesně tak, jak má. Proto se vždy ujistěte, že je víčko boxu opatřené kvalitním těsněním. Některé boxy mají také speciální klipy nebo pásky.

Náhradní díly jako bonus

Při výběru se zamyslete také nad tím, zda je pro vás důležité, aby se daly koupit také náhradní díly. Některé značky umožňují dokoupení nové dělící přepážky nebo nového víka pro box. To je výhodné zejména pro maminky malých školáků, kteří sem tam některý díl z krabičky zapomenou ve škole nebo ho omylem zničí.

Díky možnosti dokoupení se tak nikdy nestane pohroma. Vždyť náhradní díly může mít správná maminka připravené doma už dopředu a v případě nouze je použít.

Související produkty

 • Poslední na skladě

  Krabička na svačinu Step by Step, Divoký T-Rex Taro

  Krabičku na svačinu váš školák využije nejenom do školy, ale i na výlety nebo do…
  289 Kč
 • Poslední na skladě

  SET Květinová víla - zdravá láhev/zdravá sváča

  Svačinový box + láhev z bezpečného medicínského materiálu. 
  585 Kč
 • Poslední na skladě

  Set DINOSAUŘI - zdravá láhev/zdravá sváča

  Svačinový box + láhev z bezpečného medicínského materiálu. 
  585 Kč
 • Krabička na svačinu Step by Step, Jednorožec

  289 Kč
Škola volá

Škola volá

Začíná jaro a základní školy zvou k zápisu budoucí prvňáčky. Nadšení malí žáčci plni dojmů...

Číst více