Kategorie produktů
Zpět na témata

Jarní softshellové oblečení

Softshellové oblečení bez podšívky je skvělé pro jarní procházky přírodou.

Jarní softshellové oblečení

Softshellové oblečení do jarního počasí

Trávíte se svými dětmi spoustu času venku a řešíte, co jim ideálně obléci ve chvíli, kdy jsou ještě na trávě zbytky sněhu nebo je všude mokro? Případně je venku ještě chladnější počasí, které vyžaduje více než klasické tepláky nebo legíny? Řešením jsou dětské softshellové kalhoty a softshellová bunda. U maminek je tento materiál čím dál tím více oblíbený. A u dětí ostatně také. Dovoluje jim totiž nerušeně objevovat svět kolem a přitom zůstat v suchu a teple.

Že s ním nemáte zkušenosti? Pojďme si tento oblíbený materiál představit! Nejprve ve zkratce. Tady jsou veškeré výhody:

 • Nepromokavost.

 • Větruvzdornost.

 • Prodyšnost.

 • Tepelná izolace.

 • Mechanická odolnost.

To jsou vlastnosti materiálu, které jsou naprosto ideální pro malé objevitele. Rodičům i dětem navíc vyhovuje, že díky speciální látce není potřeba vrstvit oblečení. Je to z toho důvodu, že softshellové kalhoty dokáží být komfortní a přesto izolační.

Název softshell vznikl ze dvou původně anglických slov. Soft znamená měkký nebo jemný a shell je schránka nebo také skořápka. Obvykle se materiál skládá z několika vrstev, kdy na povrchu je vnější polyester, uvnitř membrána a naposledy pletenina nebo fleec. Zatímco spodní vrstva má být komfortní, vrchní je ochranná a izolační.

Typy softshellu

Setkat se můžete s různým dělením. Materiál lze dělit podle toho, jestli je přítomna membrána nebo nikoliv.

 • Membránové - jako jejich střední vrstva je funkční textilní membrána. Díky ní má oblečení lepší parametry nepromokavosti a větruodolnosti. Zároveň je však materiál hůře propustný.

 • Nemembránové - označované někdy také jako tkané. Vodoodpudivost je v tomto případě zajišťovaná hustotou vláken svrchní vrstvy a také impregnační úpravou. Materiál je prodyšnější.

Často se dělí softshell jednoduše také podle roční doby, do které se hodí.

 • Jarní - jde o středně silnou látku, která nemá uvnitř zateplenou látku. Vnitřní stranu tak často tvoří bambusová viskóza nebo bavlna či polyester.

 • Letní - jde o velmi tenkou látku, obvykle nemá žádnou vnitřní vrstvu. Hodí se do teplého počasí.

 • Zimní - nejteplejší a nejhřejivější softshell, který má uvnitř opravdu hřejivý materiál, obvykle fleece. Oblečení se tak hodí do chladného počasí, klidně do mírnější zimy. V případě, že ho podvléknete ještě spodním prádlem i do zimy místo oteplovaček.

Deštivé počasí a softshellové oblečení

Speciální materiál má polyuretanový povrch, který je vodoodpudivý a tak zabraňuje promoknutí. Samozřejmě to neznamená, že dětská softshellová bunda vydrží několikahodinový prudký déšť bez ztráty kytičky. Drobné přeháňky se však bát nemusíte, stejně tak jako nenadálým skokům do kaluže nebo krátkému posezení v mokré trávě, kterému pravděpodobně nezabráníte. Dětské softshellové kalhoty si s tím hravě poradí.

Pokud však chcete vědět zda konkrétní vybraný model obstojí ve zkoušce s vodou, je dobré se dívat na vodní sloupec. Jeho hodnota je udávaná v mm H2O. Vodní sloupec určuje jak velkému tlaku dokáže materiál odolat než začne být propustný. Jako nepromokavé se považují hodnoty kolem 2000 milimetrů. Pokud si však chcete být stoprocentně jistí, že materiál něco vydrží, je ideálnější koukat po hodnotách 5000 milimetrů a vyšších.

Softshell a boj s větrem

Jestliže potřebujete, aby vaše dítko bylo chráněné nejen před vodou, ale také před větrem, pak vězte, že softshellové kalhoty i softshellová bunda je skvělá volba. Každý softshell je částečně větruodolný. Stoprocentně vám však skvělou službu odvedou membránové výrobky.

Nepropustit vítr je jedna věc. Je to důležité, ale důležité také je, aby se dítko v oblečení nepotilo. Proto je kromě větruodolnosti vhodné se koukat také na parametry prodyšnosti a paropopustnosti. Prodyšnost je většinou označená zkratkou Ret a platí, že čím nižší hodnota, tím více je látka prodyšná. Paropropustnost je vlastně úplně to samé jako prodyšnost. Je však uvedená v jiných jednotkách. Jde o gram na metr čtvereční za 24 hodin. V tomto případě platí, že čím je číslo větší, tím více oblečení dýchá a děti se méně potí.

Pohodlí pro dobrodruhy i pro jejich rodiče

Zatímco maminky i tatínky budou zajímat spíše technické náležitosti a vlastnosti materiálu, děti dají přednost hlavně pohodlí. Toho se samozřejmě u softshellových kalhot i bund dočkají. Pohodlné a volné střihy, které nebrání provádění nejrůznějších lumpáren jsou totiž samozřejmostí. Stejně jako příjemné oblékání bez zipů a knoflíků. Dětské softshellové kalhoty mají v pase gumu, některé pak také šňůrku. Snadná manipulace při oblékání je tak samozřejmostí.

Ostatně pohodlný je softshell i pro rodiče. Chystáte se z návštěvy pískoviště rovnou na návštěvu? Nemusíte brát s sebou náhradní oblečení. I když bude dítko od písku, hlíny nebo se projde v kaluži, k babičce dojdete čistí. Stačí jen otřít místo hadříkem a dítko bude zase zcela čisté. Zaschlou hlínu stačí odrolit mezi prsty.

Bonus? Rostou spolu s dětmi

Nejen, že je softshell skvělý materiál, který udrží aktivní ratolesti v suchu a teple. Navíc jsou dětské softshellové kalhoty šité jako rostoucí. To znamená, že s dítětem rostou dlouho a vydrží třeba přes tři velikosti. Pokud se vám tak zdá pořizovací cena velká, zamyslete se. Vždyť díky tomu, že oblečení s dítětem poroste máte vystaráno na dvě až tři sezóny. Zejména u těch nejmenších objevitelů je to opravdu obrovská výhoda.

Jak prát softshell?

Softshell je opravdu speciální materiál, který požaduje trochu speciální péče. Jedině tak bude správně fungovat dlouhou dobu. Důležité je tedy vybrat na jeho praní vhodný prací prostředek. Rozhodně není vhodné používat změkčovadla, bělidla a zátěžové prací prostředky. Prát můžete klasicky v automatické pračce na teplotu uvedenou na štítku oblečení. Nikdy nedávejte tento materiál do bubnové sušičky ani ho nezkoušejte žehlit.

Rozhodně se nepouštějte do žádného chemického čištění softshellové bundy nebo kalhot.

Související produkty

 • -29%
  12 dostupné varianty

  ADELLINO Dětské softshellové legíny pružné nezateplené růžové

  Softshellové legíny ADELLiNO, funkční nepromokavé legíny, nezateplené. Vodní sloupec…
  599 Kč
  424 Kč
  Detail
 • -17%
  12 dostupné varianty

  ADELLINO Dětské softshellové legíny pružné nezateplené černé

  Softshellové legíny ADELLiNO, funkční nepromokavé legíny, nezateplené. Vodní sloupec…
  599 Kč
  499 Kč
  Detail
 • -15%
  15 dostupné varianty

  Dětské letní softshellové nepromokavé kalhoty šedé

  Softshellové kalhoty ADELLiNO, funkční nepromokavé kalhoty nezateplené s volnou…
  449 Kč
  382 Kč
  Detail
 • -15%
  15 dostupné varianty

  Dětské letní softshellové nepromokavé kalhoty černé

  Softshellové kalhoty ADELLiNO, funkční nepromokavé kalhoty nezateplené s volnou…
  449 Kč
  382 Kč
  Detail