Kategorie produktů

 

Jak vybrat tu nejlepší aktovku nebo batoh pro dítě? Na tuhle otázku hledá odpovědi většina rodičů. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství školních aktovek, batohů i tašek a vybrat takovou, která bude splňovat náročné požadavky, bývá opravdu zapeklitý problém. Doporučujeme dobře promyslet její nákup a sázet na kvalitu za optimální cenu. Je důležité aktovku vybírat s dítětem, které si ji vyzkouší. Nabízíme Vám tipy a rady, které Vám mohou při rozhodování pomoci.

Podívejte se na toto 5 min video. Je zde opravdu shrnuto to podstatné a dá Vám základní představu co od školní tašky pro své dítě potřebujete. :-)

---

Jak by měla být aktovka velká?

Nakolik je rozhodující hmotnost aktovky?

Měla by být aktovka atestovaná?

Co všechno by měla aktovka pro prvňáčka splňovat?

Vybírat aktovku či raději batoh?

Tyto a spousta dalších otázek určitě napadají většinu rodičů, pokusíme se vám tedy aspoň některé z těchto otázek zodpovědět.

Cena.

Je nutné si nejdříve rozmyslet, kolik jsem ochotni do aktovky investovat. Můžeme volit mezi levnější variantou nebo dražšími modely. V případě školní tašky pro prvňáčka a děti  na prvním stupni základní školy se rozhodně nevyplatí šetřit a kupovat varianty levné a neatestované. Cena aktovek se odvíjí taktéž od jejich vybavení. Musíme si uvědomit, že nezbytnými potřebami každého školáka jsou i penál, pytlík na tělocvik, papuče, desky na sešity a kufřík na výtvarné potřeby. Mužete tedy vybírat mezi samostatnými aktovkami nebo sety nabízejícími vše ve stejném motivu. Na trhu je nepřeberné množství nejrůznějších motivů, je jen na dítěti, který hrdina nebo postavička je jeho nejoblíbenější. Rozhodně bychom však neměli zapomínat na skutečnost, že aktovka není jen na krátkou dobu a vkus dítěte se může změnit. Proto doporučujeme vybírat takové tašky, které mají nadčasové motivy.

Hezké videjko jako pauzička ve čtení:

Aktovka nebo batoh?

Určitě stojí za pečlivé zvážení, zda vybrat batoh či aktovku. Především pro menší děti navštěvující školu krátce doporučujeme určitě spíše aktovku, jelikož má pevnější konstrukci než batohy a školáček má tak větší přehled o věcech v aktovce uložených.

 

Konstrukce aktovky.

Aby nedocházelo ke zdravotnímu poškození zad dítěte, měla by zádová část aktovky být anatomicky tvarovaná a vypodložená. Tvarově by měla aktovka odpovídat tělesné stavbě dítěte a výškou velikosti zad. Doporučujeme aktovky s pevným dnem a nejlépe vybavené nožičkami pro stabilitu a delší trvanlivost. Nožičky navíc umožňují postavení aktovky na zem a zabraňují převrácení. Vyztužené dno dodává komfort při nošení. Zavírání aktovky by mělo být řešeno tak, aby chránilo vnitřní obsah. I držadlo je vhodné mít dostatečně široké a anatomicky tvarované. Dbát bychom měli i na provedení popruhů. Kvalitní aktovka je má mít dostatečně silné, vyztužené, přiměřeně dlouhé, široké minimálně 4 cm a nastavitelné. Tady je nutno podotknout, že je důležité nosit aktovku nasazenými popruhy na obě ramena. V opačném případě může dojít ke zhoršení držení těla a nevhodnému zatěžování zádového svalstva.

 

Hmotnost aktovky.

Měli bychom vybírat aktovku s co nejnižší váhou a zároveň i takovou, která bude i po naplnění zachovávat svůj tvar. Jinak se může stát, že aktovka bude sjíždět a dítko tak nutit chodit předkloněné. Zejména u prvňáčků je odborníky doporučována váha samotné aktovky 1,2 kg, pro starší potom kolem 1,4kg. Čím je váha aktovky nižší, tím samozřejmě lépe. Těžší věci by měly být v aktovce umístěny co nejblíže k páteři, aby je jejich váha přenášena na tělo a páteř nebyla tolik zatěžována.

 

Vnitřní prostor aktovky.

Vnitřní prostor aktovky má být rozdělen alespoň dvěma přihrádkami pro uložení učebnic a sešitů, dále pak by měl obsahovat menší kapsičky na pouzdro, klíče, drobnosti a svačinu. Především pro dítko v první třídě je důležité členění prostoru uvnitř aktovky,  aby tak mělo lepší přehled, kde se co nachází.

 

Odolnost aktovky.

 Vrchní část aktovky by měla dostatečně přesahovat, aby tak co nejlépe ochránila vnitřní prrostory před vodou. Kvalitní aktovky jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů, které je možné otřít vlhkým hadříkem.

 

 

Bezpečnost.

Aby aktovka splňovala podmínky bezpečnosti, měla by mít minimálně 20% plochy pokryto reflexní barvou, tak aby byl školák i při snížené viditelnosti nebyl přehlédnutelný. Bezpečností prvky mají být umístěny z přední strany, ale také po obvodu a na popruzích. Úplně nejvhodnější variantou je aktovka opatřená odrazkami nebo blikajícími prvky.
Špičku mezi školními aktovkami v trendu vysoké bezpečnosti představuje v současné době školní aktovka ADAC, která byla vyrobena v Německu, kde jsou požadavky na bezpečnost dětí asi největší v Evropě. Prohlédněte si video:
 

 

Testy

Je taktéž vhodné se informovat, zda aktovka prošla nezávislými kontrolami a testy a jestli má certifikát.

 

Aktovku vybírejte z takových výrobků, které jsou určené opravdu pro školní využití, ty totiž musí splňovat ty nejpřísnější kritéria. V našem e-shopu naleznete vysoce kvalitní výrobky v různých cenových relacích.